Радіотелескоп FAST – один з найбільших у світі

Китайський 500-метровий телескоп FAST (Five hundred meter Aperture Spherical Telescope) знаходиться в південно-західній провінції Гуанчжоу, Китай. Його будівництво було завершено у липні минулого року – тоді дослідники встановили останню...

Китайський 500-метровий телескоп FAST (Five hundred meter Aperture Spherical Telescope) знаходиться в південно-західній провінції Гуанчжоу, Китай. Його будівництво було завершено у липні минулого року – тоді дослідники встановили останню з 4450 відображаючих панелей рефлектора. Він став найбільшим радіотелескопом у світі із заповненою апертурою, по діаметру обігнавши 305-метровий радіотелескоп обсерваторії Аресібо (Пуерто-Ріко).

Ефективний діаметр відбивача FAST, який використовується в кожен момент часу при спостереженнях, становить 300 метрів (у Аресібо, до прикладу, 221 метр). Площа FAST порівнянна з площею 30 футбольних полів і для того, щоб його розміщення стало можливим, треба було задіяти понад дев’ять тисяч осіб. Сумарно влада витратила на проект більше 180 мільйонів доларів.

Проект телескопу був вперше запропонований у 1994 році. В жовтні 2008 року проект був затверджений Національною комісією з розвитку і реформ Китаю. 26 грудня 2008 року відбулася церемонія відкридтя будівельного майданчика. Будівництво почалося в березні 2011 року. Останні будівельні процеси були виконані 3 липня 2016 року, проте був введений в дію у вересні 2016 року після попереднього тестування і налагодження. Тоді ж астрономи провели пробні спостереження: телескоп успішно зафіксував сигнал від пульсара, розташованого у 1351 світловому році від Землі. Зараз агентство Xinhua повідомило про те, що завдяки інструменту вдалося відкрити ще два пульсара, і результат був підтверджений 64-метровим телескопом Parkes в Австралії.

fast-radiotelescop

  • Телескоп FAST використовує фіксований основний рефлектор, розміщений в природному карстовому поглибленні, який відбиває радіохвилі на приймач, підвішений на висоті 140 метрів над ним.
  • Рефлектор виготовлений з перфорованих алюмінієвих панелей, підтримуваних сіткою зі сталевих тросів, які звисають із обода. Одна з шести опорних щогл поверхні рефлектора FAST утворена з 4450 трикутних панелей, кожна розміром 11 метрів, розміщених у формі геодезичного купола. Актуатори, розміщені під ними, дозволяють сформувати активну оптичну поверхню.
  • Над рефлектором на тросах встановлена ​​легка кабіна, переміщувана кабельними роботами, розташованими на шести опорних щоглах. Приймальні антени встановлені під нею на платформі Г’ю – Стюарта, яка дозволяє більш точно їх позиціонувати і компенсувати різні впливи, наприклад від вітру. Точність позиціонування антен запланована на рівні 8 кутових секунд.
  • FAST може фокусуватися на напрямках, що становлять кут до ± 40 ° від зеніту.
  • Незважаючи на загальний діаметр відбивача в 500 метрів, ефективний діаметр відбивача, який використовується в кожен момент часу при спостереженнях, становить лише 300 метрів. У цьому діаметрі за допомогою актуаторов підтримується параболічна форма.
  • Незважаючи на відсутність єдиного 500-метрового рефлектора і його асферичність, проект зберіг оригінальну назву «Радіотелескоп з пятисотметровою сферичною апертурою». Частоти роботи – від 70 МГц до 3 ГГц, що забезпечуються 9 приймачами.  Смуга 1,23-1,53 ГГц поблизу лінії нейтрального водню (21 см) забезпечується 19-променевим приймачем, створеним CSIRO в рамках колаборації ACAMAR між Австралійською і Китайською академіями наук.
Оцініть статтю:
[Голосів: Оцінка: ]

Читайте нас у Facebook і Telegram!

Підписуйтесь на нові публікації по email:

Рубрика
Космос
Narodne - український інтелектуальний, науково-пізнавальний інформаційний ресурс, створений для ерудитів. Публікуємо цікаві статті, розповідаємо про історії минулого, висвітлюємо і аналізуємо визначні події та особистостей, котрі мають значення в культурному і глобальному масштабах.
    ВАРТО ПЕРЕГЛЯНУТИ